Pemza

Revize komínů
11.5.2016

Pemza

Pemza je vyvřelá hornina, nejčastěji sopečné sklo, vysoce porézní textury. Její neobvyklá struktura vzniká současným prudkým poklesem okolní teploty a tlaku v okamžiku, kdy je hornina ze sopky vyvržena do vzduchu nebo do vody. Bubliny vulkanických plynů tak zůstanou uvězněny v hornině a tvoří podstatnou část objemu. Díky tomu je hornina lehká a často plave.

Na rozdíl od ostatních přírodních skel není pemza kompaktní, ale skládá se ze skelných vláken a kor, mezi kterými jsou dutinky. Tyto dutinky způsobují, že pemza přes svoji relativní hustotu ρ = 2,37 plave na vodě. Má barvu světlou, bílou, našedlou nebo nažloutlou a její povrch je drsný. Řadí se k liparitům, nebo křemitým trachytům, podobně jako ostatní přírodní skla.

Důležitými vlastnostmi pemzy jsou tvrdost a nízká hmotnost. Nejčastěji, už od dob starého Říma, se proto používá ve stavebnictví, při výrobě odlehčeného betonu a tvárnic.

Komíny Skorsten se vyrábí z právě z pemzy, která se vyznačuje unikátními izolačními vlastnostmi, odolností vůči změnám teploty a nízkou hmotností.

Přirozené vlastnosti pemzy 

  •  Odolnost vůči teplotním změnám
    Pemza se, na rozdíl od keramiky či nerezu, neroztahuje ani nesmršťuje v závislosti na teplotě. Tím je absolutně vyloučené riziko vzniku prasklin oproti klasickým komínům s keramickou vložkou. Keramická vložka v komínu v 6 metrů vysokém komínu dokáže povyjet až o 3 cm, zatímco Komín z pemzy svou výšku nezmění.
  •  Vysoká izolační schopnost
    Pemza je přírodní izolant schopný uržet  vyšší teplotu spalin i ve chvílích, kdy ostatní typy komínů nechají klesnout teplotu spalin pod rosný bod a dojde ke vzniku nežádoucí kondenzace.
  •  Nízká hmotnost
    Pemza je odolný, ale zároveň lehký materiál umožňující jednomu člověku bez problému postavit komín svépomocí.

Pemza používaná k výrobě komínu Skorsten pochází z islandské sopky Hekla, kde se nachází ložisko s nejkvalitnější pemzou.

Napsat komentář